Grubbers, Hawks to christen Shell Road

By
Updated: December 14, 2015
The facility at Shell Road under development. Picture: AL PACKER
The facility at Shell Road under development. Picture: AL PACKER

The facility at Shell Road under development. Picture: AL PACKER

OCEAN Grove’s request to play Drysdale in the first ever BFL match at Shell Road Oval has been granted in a bumper opening round of the 2016 season.

The clash between Grubbers and the Hawks will also mark the first game in charge of the visitors for Wade Chapman since winning the second of two premierships in 2010.

In other games, Modewarre great Josh Finch will begin his coaching career at Anglesea, new Newcomb coach Rory Nicol has a trip to Portarlington first up, first year Queenscliff co-coaches Jono Casey and Andrew Hodgson will get an immediate chance to test the Coutas’ improvement with a clash against reigning premier Geelong Amateur and preliminary finalists Torquay and Barwon Heads will meet in a night clash at Spring Creek Reserve.

In other fixture highlights:

  • Torquay and Geelong Amateur will meet under lights in Round 2 at Spring Creek Reserve in their first meeting since a fiery grand final.
  • Drysdale and Portarlington will again meet on ANZAC Day with the Hawks looking to bounce back after losing both games to the Demons in 2015.
  • Barwon Heads will host Torquay on the Sunday of Queen’s Birthday weekend.
  • In Round 12, Newcomb will play its 750th game in the BFL when it travels to Torquay.
  • The first Battle of the Bridge at Shell Road Oval between the Seagulls and Grubbers will have to wait until Round 15.

With the early start due to the timing of Easter, the 2016 BFL Grand Final will fall on September 3.

Twitter: @tom_king79

2016 BFL FIXTURE

Round 1 Venue Time
Saturday March 26
Anglesea vs. Modewarre Alcoa Oval 2.10pm
Ocean Grove vs. Drysdale Shell Road Oval 2.10pm
Portarlington vs. Newcomb Portarlington Rec. Reserve 2.10pm
Queenscliff vs. Geelong Amateur Queenscliff Rec. Reserve 2.10pm
Torquay vs. Barwon Heads Spring Creek Reserve 7.10pm
Round 2
Saturday April 2
Drysdale vs. Anglesea Drysdale Rec. Reserve 2.10pm
Modewarre vs. Queenscliff Community Bank Oval 2.10pm
Newcomb vs. Barwon Heads Grinter Reserve 2.10pm
Ocean Grove vs. Portarlington Shell Road Oval 2.10pm
Torquay vs. Geelong Amateur Spring Creek Reserve 7.10pm
Round 3
Saturday April 9
Anglesea vs. Newcomb Alcoa Oval 2.10pm
Barwon Heads vs. Drysdale Howard Harmer Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Ocean Grove Queen’s Park 2.10pm
Portarlington vs. Modewarre Portarlington Rec. Reserve 2.10pm
Queenscliff vs. Torquay Queenscliff Rec. Reserve 2.10pm
Round 4
Saturday April 16
Anglesea vs. Queenscliff Alcoa Oval 2.10pm
Barwon Heads vs. Portarlington Howard Harmer Oval 2.10pm
Drysdale vs. Geelong Amateur Drysdale Rec. Reserve 2.10pm
Modewarre vs. Ocean Grove Community Bank Oval 2.10pm
Newcomb vs. Torquay Grinter Reserve 2.10pm
Round 5
Saturday April 23
Geelong Amateur vs. Anglesea Queen’s Park 2.10pm
Ocean Grove vs. Newcomb Shell Road Oval 2.10pm
Queenscliff vs. Barwon Heads Queenscliff Rec. Reserve 2.10pm
Torquay vs. Modewarre Spring Creek Reserve 2.10pm
Monday April 25 (ANZAC Day)
Drysdale vs. Portarlington Drysdale Rec. Reserve 2.10pm
Round 6
Saturday April 30
Barwon Heads vs. Ocean Grove Howard Harmer Oval 2.10pm
Modewarre vs. Drysdale Community Bank Oval 2.10pm
Portarlington vs. Geelong Amateur Portarlington Rec. Reserve 2.10pm
Queenscliff vs. Newcomb Queenscliff Rec. Reserve 2.10pm
Torquay vs. Anglesea Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 7
Saturday May 7
Anglesea vs. Portarlington Alcoa Oval 2.10pm
Barwon Heads vs. Modewarre Howard Harmer Oval 2.10pm
Drysdale vs. Torquay Drysdale Rec. Reserve 2.10pm
Newcomb vs. Geelong Amateur Grinter Reserve 2.10pm
Ocean Grove vs. Queenscliff Shell Road Oval 2.10pm
Round 8
Saturday May 14
Anglesea vs. Ocean Grove Alcoa Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Barwon Heads Queen’s Park 2.10pm
Modewarre vs. Newcomb Community Bank Oval 2.10pm
Queenscliff vs. Drysdale Queenscliff Rec. Reserve 2.10pm
Torquay vs. Portarlington Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 9
Saturday May 28
Barwon Heads vs. Anglesea Howard Harmer Oval 2.10pm
Drysdale vs. Newcomb Drysdale Rec. Reserve 2.10pm
Geelong Amateur vs. Modewarre Queen’s Park 2.10pm
Ocean Grove vs. Torquay Shell Road Oval 2.10pm
Portarlington vs. Queenscliff Portarlington Rec. Reserve 2.10pm
Round 10
Saturday June 4
Drysdale vs. Barwon Heads Drysdale Rec. Reserve 2.10pm
Modewarre vs. Portarlington Community Bank Oval 2.10pm
Newcomb vs. Anglesea Grinter Reserve 2.10pm
Ocean Grove vs. Geelong Amateur Shell Road Oval 2.10pm
Torquay vs. Queenscliff Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 11 (Queen’s Birthday)
Saturday June 11
Anglesea vs. Geelong Amateur Alcoa Oval 2.10pm
Newcomb vs. Ocean Grove Grinter Reserve 2.10pm
Portarlington vs. Drysdale Portarlington Rec. Reserve 2.10pm
Queenscliff vs. Modewarre Queenscliff Rec. Reserve 2.10pm
Sunday June 12
Barwon Heads vs. Torquay Howard Harmer Oval 2.10pm
Round 12
Saturday June 18
Anglesea vs. Drysdale Alcoa Oval 2.10pm
Barwon Heads vs. Queenscliff Howard Harmer Oval 2.10pm
Newcomb vs. Portarlington Grinter Reserve 2.10pm
Ocean Grove vs. Modewarre Shell Road Oval 2.10pm
Sunday June 19
Geelong Amateur vs. Torquay Queen’s Park 2.10pm
Round 13
Saturday June 25
Drysdale vs. Ocean Grove Drysdale Rec. Reserve 2.10pm
Geelong Amateur vs. Newcomb Queen’s Park 2.10pm
Modewarre vs. Torquay Community Bank Oval 2.10pm
Portarlington vs. Barwon Heads Portarlington Rec. Reserve 2.10pm
Queenscliff vs. Anglesea Queenscliff Rec. Reserve 2.10pm
Round 14
Saturday July 2
Barwon Heads vs. Geelong Amateur Howard Harmer Oval 2.10pm
Modewarre vs. Anglesea Community Bank Oval 2.10pm
Newcomb vs. Queenscliff Grinter Reserve 2.10pm
Portarlington vs. Ocean Grove Portarlington Rec. Reserve 2.10pm
Torquay vs. Drysdale Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 15 (EJ Whitten Foundation Rivalry Round)
Saturday July 16
Anglesea vs. Torquay Alcoa Oval 2.10pm
Geelong Amateur vs. Drysdale Queen’s Park 2.10pm
Newcomb vs. Modewarre Grinter Reserve 2.10pm
Ocean Grove vs. Barwon Heads Shell Road Oval 2.10pm
Queenscliff vs. Portarlington Queenscliff Rec. Reserve 2.10pm
Round 16
Saturday July 23
Barwon Heads vs. Newcomb Howard Harmer Oval 2.10pm
Drysdale vs. Queenscliff Drysdale Rec. Reserve 2.10pm
Modewarre vs. Geelong Amateur Community Bank Oval 2.10pm
Portarlington vs. Anglesea Portarlington Rec. Reserve 2.10pm
Torquay vs. Ocean Grove Spring Creek Reserve 2.10pm
Round 17
Saturday July 30
Geelong Amateur vs. Queenscliff Queen’s Park 2.10pm
Modewarre vs. Barwon Heads Community Bank Oval 2.10pm
Newcomb vs. Drysdale Grinter Reserve 2.10pm
Ocean Grove vs. Anglesea Shell Road Oval 2.10pm
Portarlington vs. Torquay Portarlington Rec. Reserve 2.10pm
Round 18
Saturday August 6
Anglesea vs. Barwon Heads Alcoa Oval 2.10pm
Drysdale vs. Modewarre Drysdale Rec. Reserve 2.10pm
Geelong Amateur vs. Portarlington Queen’s Park 2.10pm
Torquay vs. Newcomb Spring Creek Reserve 2.10pm
Queencliff vs. Ocean Grove Queenscliff Rec. Reserve 2.10pm
FINALS
Saturday August 13
Qualifying Final TBC 2.10pm
Sunday August 14
Elimination Final TBC 2.10pm
Saturday August 20
2nd Semi Final TBC 2.10pm
Sunday August 21
1st Semi Final TBC 2.10pm
Saturday August 27
Preliminary Final TBC 2.10pm
Saturday September 3
Grand Final TBC 2.10p