Falcon gets MCG chance

By
Updated: September 21, 2015
Geelong Falcon Alex Witherden has been named in the AFL Academy squad to play on AFL Grand Final day. Picture: BRIAN BARTLETT
Geelong Falcon Alex Witherden has been named in the AFL Academy squad to play on AFL Grand Final day. Picture: BRIAN BARTLETT

Geelong Falcon Alex Witherden has been named in the AFL Academy squad to play on AFL Grand Final day. Picture: BRIAN BARTLETT

PROMISING Geelong Falcons youngster Alex Witherden will get to grace the MCG on AFL Grand Final day after being named to play for the AFL Academy against the Allies in a curtain raiser.

The Falcons have high hopes that Witherden, who recently turned 17, will continue to develop into a highly sought-after draft prospect in 2016.

The 186cm midfielder, a product of St Joseph’s, made 12 appearances for the Falcons this season but locked down a permanent spot in their line-up late in the year and played in both their TAC Cup finals losses.

The AFL Academy team will be coached by Brenton Sanderson with Adrian Fletcher in charge of the Allies, which consists of the best players from NSW/ACT, the Northern Territory, Queensland and Tasmania who are eligible for this year’s draft.

The clash at the MCG – hours before the AFL premiership is decided – proved to be an important contest for recruiters last year as Nakia Cockatoo returned for his only game of the season and won best-afield honors.

Cockatoo went on to be a top-10 pick for Geelong after gathering 20 disposals and kicking a brilliant running goal in the curtain-raiser.

“For all players the chance to play on the MCG on Grand Final Day is a huge opportunity,” AFL Talent Manager Kevin Sheehan said.

ALLIES AUSTRALIA UNDER 17
1. Davin Ferreira (NT) 1. Brandan Parfitt (NT)
2. Kieran Lovell (Tas) 2. Ben Ainsworth (Vic Country)
3. Michael Hagan (NT) 3. Jy Simpkin (Vic Country)
4. Daniel Rioli (NT) 4. Steven Slimming (SA)
5. Jake Marshall (NSW/ACT) 5. Jordan Gallucci (Vic Metro)
6. Corey Wagner (QLD) 6. Jack Graham (SA)
7. Reuben William (QLD) 7. Sam Petrevski-Seton (WA)
8. Nick Dodge (Tas) 8. Kobe Mutch (NSW/ACT)
9. Charlie Bance (NSW/ACT) 9. Jonty Scharenberg (SA)
10. Nick Weller (QLD) 10. Will Brodie (Vic Country)
11. Ben Keays (QLD) 11. Brad Scheer (QLD)
12. Callum Mills (NSW/ACT) 12. Jack Bowes (QLD)
13. Jacob Hopper (NSW/ACT) 13. Noah Hura (WA)
14. Brydon Hodgson (NSW/ACT) 14. Will Setterfield (NSW)
15. Jock Cornell (NSW/ACT) 15. Ben McGuinness (Tas)
16. Matthew Kennedy (NSW/ACT) 16. Sam Powell-Pepper (WA)
17. Lachlan Tiziani (NSW/ACT) 17. Jarrod Berry (Vic Country)
18. Mitch Hibberd (Tas) 18. Zachary Sproule (NSW/ACT)
19. Harrison Himmelberg (NSW/ACT) 19. Jarrod Korewha (Vic Country)
20. Max Canfield (NSW/ACT) 20. Jack Scrimshaw (Vic Metro)
21. Nick Coughlan (NSW/ACT) 21. Harrison Macreadie (NSW/ACT)
22. Mabior Chol (QLD) 22. Jacob Allison (QLD)
23. Wylie Buzza (QLD) 23. Josh Rotham (WA)
24. Matthew Flynn (NSW/ACT) 24. Luke Strnadica (WA)
25. Eric Hipwood (QLD) 25. Jeremy Goddard (WA)
26. Josh Battle (Vic Country)
Coach: Adrian Fletcher 27. Myles Poholke (Vic Country)
28. Alex Witherden (Vic Country/Falcons)
29. Jake Waterman (WA)
30. Peter Ladhams (SA)
31. Jack Rolls (QLD)
32. Hugh McCluggage (Vic Country)
33. Jordan Sweet (SA)
Coach: Brenton Sanderson


Signature Homes